Lankome „VIBERTI“ šeimos vyno ūkį: šiaurės Italijos vynų degustacija istoriniame Barolo miestelyje
-
2022-01-05
Barolo – Italijos vynų karalius, taip Šiaurės Italijoje esančio Langės regiono vyndariai vadina taurųjį vyną gaminamą iš Nebbiolo vynuogių. Šios vynuogės vynai turi unikalią savybę, jie gali būti laikomi itin ilgai, kas suteikia jiems skonio kompleksiškumą, turtingumą bei labai aukštą vertę.
Nebbiolo vynuogių pavadinimas yra kildinamas iš itališko žodžio „nebbia“, kas reiškia rūką. Rudenį, kai nuimamas vynuogių derlius, apylinkės, kuriose auga vynuogynai paskęsta rūkuose, o tamsios uogos pasidengia balkšvu rūką primenančiu apnašu. Tokios klimatinės sąlygos susidaro dėl ypatingos lokacijos. Langės regionas, kuriame auga Nebbiolo vynuogynai, yra 40 kilometrų nuo jūros ir 40 kilometrų nuo kalnų. Vietovės yra labai kalvotos.
Kad susipažinti su Langės regionu iš arčiau ir suprasti Barolo vynų istoriją, keliaujame tiesiai pas savo partnerį į šeimos vyno ūkį „Viberti“.
„Viberti“ vynų istorija prasidėjo dar dvidešimto amžiaus pradžioje, 1923 m., kai Giovanni Viberti Barolo miestelyje įsigijo „Buon Padre“ restoraną. Būtent restorano rūsyje ir prasidėjo pirmojo vyno gamyba. Šiandien, vėsų gruodžio mėnesio vakarą, mes svečiuojamės šiame istoriniame rūsyje, kuriame ir prasidėjo vyndario istorija, bei kalbiname trečios Viberti šeimos kartos atstovą Claudio, kuris dabar yra atsakingas už „Viberti“ vyninės veiklą ir ateitį.
Claudio pasitinka mus „Buon Padre“ restorane su plačia šypsena ir iškart leidžiamės į rūsį, kuriame išdidžiai išrikiuotos vyno statinės, „Viberti“ logotipais pažymėtos medinės dėžės, kabo kelios vytintų dešrų juostos bei ant stalo jau laukia paruoštos degustacinės taurės. Claudio ištraukia didelį Barolo žemėlapį ir aistringai ima pasakoti šeimos vynų istoriją bei Barolo regiono klasifikacijos niuansus.
Pasak Claudio, Barolo – yra itin maža vietovė Pjemonto pietuose. Tai 11 kaimų regionas, kurie yra itin skirtingi savo terroir, todėl iš kiekvienoje teritorijoje užaugintų vynuogių išgaunamos skirtingos skoninės ir aromatinės savybės. Didžiausias dirvožemio skirtumai randami išilgai tarp vakarų ir rytų, todėl vynai pasižymi skirtingomis charakteristikomis. Regiono dirvožemyje daugiausia aptinkama klintmolio. Molis ir smėlis priduoda vynui vaisiškumą bei suteikia potencialą ilgai brandinti vynus. Jei dirvožemyje didesnė koncentracija molio, tai vyne gan ryškiai jaučiami balzaminiai, mėtiniai aromatai.
Viberti šeima turi 26 hektarus vynuogynų ir augina Nebbiolo, Barbera, Dolcetto vynuoges bei mūsų nuostabai yra vienintelis Chardonnay vyno gamintojas Barolo miestelyje.
Viskas būtų kur kas paprasčiau, jei minėti 26 hektarai būtų vienoje ar keliose vietose, tačiau jie išsimėtę skirtingose Barolo vietovėse. Tokioje mažoje geografinėje lokacijoje turėti vynuogynus vienoje vietoje yra tiesiog neįmanoma.
Claudio pasakodamas apie Barolo vynus dega entuziazmu ir pamini faktą, kad tradicinis, klasikinis Barolo, kuris dar vadinamas „Classico“ buvo gaminamas iš vynuogių skintų įvairiuose Barolo regiono vynuogynuose. Ir tik 1989 m. buvo pradėta gaminti išskirtinai vieno vynuogyno Barolo vynus.Ragaujame šešis „Viberti“ vynus, o Claudio pasakoja mums kiekvieno jų istoriją.
Pradedame nuo „Viberti Fillebasse Chardonnay 2019“. Pradėjęs dirbti kartu su tėčiu 2004 m. Claudio ambicingai ėmėsi pokyčių. Ir vienas iš jo projektų buvo visiškai naujas vynas „Viberti Fillebasse Chardonnay“. Tai baltas vynas, gaminamas iš vynuogių, kurios auga žemiausioje vynuogyno juostoje. Nuskintas derlius laikomas plieno statinėse apie metus. Tokiu būdu išgaunamas švarus ir aiškus Chardonnay stiliaus vynas.
Antras baltasis vynas, kurį ragaujame, tai - “Viberti Rinato Chardonnay 2020“. „Rinato“ reiškia - naujai atgimęs. Tai istorinis vynas šeimai, kurį jauniausioji karta, pritaikiusi savo žinias ir ambicijas, prikėlė naujam gyvenimui. Rezultate mėgaujamės kremišku, sviestišku, tačiau vaisišku skoniu, su juntamais kriaušių bei bananų aromatais.
„Viberti Barbera D‘Alba La Gemella 2020“ – tai trečiasis vynas, kurį degutuojame. „La Gemella“ itališkai reiškia - dvynė sesuo. Ir toks vyno pavadinimas atsirado neatsitiktinai. Claudio mama - gerbiama šeimos matriarchė, turi dvynę seserį ir jos abi yra didelės Barbera vynuogių gerbėjos. 2000 m. jos paprašė šeimos išplėsti vynuogių sodinukų laukus, nes tuo metu daugelis Barbera sodinukų regione buvo keičiami į Nebbiolo sodinukus… dėl pelno. Tačiau dvynės sesės, motyvuodamos, jog Pjemonte žmonės nuo pirmadieninio iki penktadienio geria Barberą, o Barolo geria tik savaitgaliais, įtakojo Barbera laukų plėtrą. „Barbera D‘Alba La Gemella“ – tai aiškus, nepretenzingas, labai gaivus ir vaisiškas vynas. Beje, vynas susilaukė didelio populiarumo, etiketė tapo atpažįstama Barolo regione, todėl šeima antrąjį restoraną, kurį atidarė Barolo miestelyje 2017 m. taip pat pavadino “La Gemella”. Dar įdomesnis ir smagesnis faktas, kad prieš mus atvykstant Claudio sužinojo, kad jis su partnere laukiasi dvynių - sesučių! Tad, istorija natūraliai tęsiasi toliau, o dar negimusios dvynės jau turi savo vyną.
Ketvirtasis vynas, kurį ragaujame – tai „Viberti Langhe Nebbiolo 2020“. Kitaip vietinių vadinamas kaip vadinamas kaip „mažylis Barolo“. Vynuogės šiam vynui gaminti auga tik vakarinėje Barolo dalyje. Fermentacija vyksta plieno talpyklose, o vėliau vienus metus brandinama didelėse ąžuolo statinėse.
Toliau degustuojame - „Viberti Barolo DOCG Buon Padre 2017”. Tai bene žinomiausias „Viberti“ vynas - klasikinis, solidus Barolo. Vynas buvo pavadintas legendinio ir dabar dar veikiančio restorano pavadinimu, nuo ko ir prasidėjo šeimos vynininkystės kelias. Vynuogės šiems vynams yra auginamos 8 augimvietėse, kurios turi Cru klasifikaciją. Vynas brandinamas prancūziško ir slovėniško ąžuolo statinėse 36-40 mėnesių. Aromate galima rasti prieskonių užuominų, džiovintų vaisių ir netgi odos aromatų.
Šeštasis vynas - tai tolimesnė pažintis su Barolo vynais. Ragaujame „Viberti Bricco delle Viole Barolo DOCG Riserva 2015“. Bricco delle Viole – tai aukščiausiai esančio vynuogyno pavadinimas Barolo regione. Prieš išpilstant į butelius, vynas laikomas penkis metus ąžuolo statinėse. Dėl molingo dirvožemio vynas įgauna gerai atpažįstamą mėtinį aromatą. Labai įdomi ir netikėta patirtis!
Beragaujant vynus, užduodame Claudio kausimą: kaip šiuolaikiniam pirkėjui nepasimesti tokioje didžiulėje vynų pasiūloje? Claudio susimąstęs atsako, jog šiais laikais tai labai sunku. Viberti šeima mano, kad dabar svarbus tampa ne tiek pats prekės ženklas, o pirkėjo, ragautojo patirtis, susijusi su gėrimu. Claudio įsitikinęs, kad labiausiai atskleisti savo vynų išskirtinumą vyno ūkis gali, kai žmonės atvyksta į pačią vyninę. Kai paragavęs vyno, žmogus girdi istoriją iš vyndario lūpų, jis jaučia stiprią emociją, kurią visada prisimins. Būtent todėl, Viberti šeima vyninėje nepriima daugiau nei šešių lankytojų vienu metu, nes yra tikri, kad kitaip nėra įmanoma skirti pakankamai nuoširdaus dėmesio ir laiko atvykusiam klientui.
Pasiteiraujame Claudio ir apie 2021 m. vyno derių. Claudio Viberti jį apibūdiną kaip identišką 2017 metams, kai buvo labai karšta ir sausa vasara. Dėl susiklosčiusių oro sąlygų, derliaus išeiga nėra didelė, nes iš 100 kg buvo išgauta tik apie 60-61 litrų vyno (įprastai apie 70 litrų). Taip pat Claudio priduria, kad didžiausias pavojus Nebbiolo vynuogynams yra kruša. Claudio su siaubu prisimena 2008 metus, kai kruša vos per kelias minutes sunaikino visą metų derlių, o 2018 m. sunaikino 25 proc. derliaus.